Kategorijos
Gyvūnai

Milžiniški padarai iš gelmių. Mokslininkai tiria, kaip jie gyvena, kai apačioje beveik nėra maisto

Paradoksalu, bet didžiausios planetos būtybės gyvena ekstremaliose vandenynų gelmėse. Kalmarai iki 10 metrų ilgio arba kolosalūs silkių karaliai – šis mokslo reiškinys vadinamas giliavandeniu gigantizmu.

Šis reiškinys yra pakankamai ištirtas, bet vis dėlto kyla klausimas, kaip gelmių povandeninės būtybės auga tokiomis proporcijomis sąlygomis, kai praktiškai nėra maisto. 

Zoologijoje giliavandenis gigantizmas yra daugelio jūros gyvių, esančių dideliame gylyje, tendencija išaugti į didesnius dydžius labiau, nei jų artimi giminaičiai sekliame vandenyje.

Žinoma, megalodono, kaip pavaizduota aukščiau esančiame paveikslėlyje, šiandien nėra, tačiau nemažai šiuolaikinių gyvų padarų giliai išauga iki įspūdingų dydžių.

Ryškiausi didžiulių padarų atstovai yra milžiniški kalmarai, užaugantys iki 12 metrų ilgio, 10 metrų silkių karalius, daugybė ilgų kitokių kalmarų ir japonų vorinių krabų. 

Šiems milžinams reikia didžiulio maisto kiekio. Bet iš tikrųjų vandenyno dugne nėra tokio didelio jo kiekio. Dideliame gylyje yra vadinamieji juodai balti rūkaliai, povandeniniai ugnikalniai.

Dėl jų magma aplinkinį vandenį paverčia karštu, turtingu mineralų. Šie mineralai savo ruožtu suteikia gyvybę chemoautrofinėms bakterijoms – daugelio organizmų maisto grandinės pradžiai.

Milžiniškas silkių karalius iš aukščiau pateiktos nuotraukos daugiausia maitinasi mažais vėžiagyviais, mažomis žuvimis ir kalmarais. 

Tą pačią giliavandenio gigantizmo priežastį mokslininkai pirmiausia vadina žema temperatūra vandenyno dugne. Zoologai mano, kad temperatūros sumažėjimas įtakoja visų kūno ląstelių dydžio padidėjimą ir gyvenimo trukmės padidėjimą. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *